Každoročne organizujeme pre našich žiakov množstvo akcií, zapájame sa do mnohých projektov, venujeme sa rôznym oblastiam záujmovej činnosti a snažíme sa o čo ich najlepšiu prezentáciu.
Zapojili sme sa aj my! Rekordných 32 806 žiakov sa zapojilo v tomto školskom roku do projektu Olympijský odznak všestrannosti (OLOV)
Mgr. Monika Sťahuliaková
Vianočné trhy
Korčuliarsky kurz
Všetkým prváčikom patrí veľká pochvala za zvládnutie tohto kurzu.
Poďakovanie patrí milým trénerom, ktorí
našich korčuliarov počas celého týždňa povzbudzovali a pomáhali im
prekonať prvé prekážky na ľade.
Anjelici 6.A
Mikuláš v ŠKD
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Milí rodičia, milé deti,
dovoľte nám poďakovať sa Vám za spoluprácu v tomto projekte. Spoločne sme vytvorili 136 krabičiek pre zbierku Koľko lásky, a zároveň sa nám podarilo vyčleniť aj 34 krabičiek pre OZ Vagus, ktoré sa venuje pomoci ľudom bez domova.
Milí rodičia, teší nás, že aj takýmto spôsobom učíme deti láske, úcte k starším. Toto gesto pomoci je pre deti silné aj z toho hľadiska, že vidia Vás, svojich rodičov, ako chcete pomôcť a robíte niekoho šťastnejším. Ste ich vzorom! :-)
Spolupráca nás veľmi teší a ďakujeme všetkým zúčastneným!
Za celú školu ďakuje M. Dopaterová
KYBERŠIKANA - interaktívna prednáška pre rodičov
Internet alebo online prostredie je dnes bežnou a samozrejmou súčasťou života mladých ľudí. Podľa výskumu z roku 2019 používajú na Slovensku už internet takmer všetky deti (96%) vo veku 9-17 rokov. Nakoľko dochádza k rozvoju neustále nových oblastí, stáva sa tak platformou, na ktorú odborníci nedokážu reagovať v takom rozsahu a rýchlosti, ako by bolo potrebné. Jedným z často diskutujúcich aspektov týkajúcich sa prostredia internetu a mladých ľudí, je kyberšikanovanie. Na základe názorov niektorých psychológov je kyberšikana závažným problémom internetovej doby. V tejto oblasti v rámci prevencie aj u nás v škole organizujeme rôzne prednášky a besedy pre žiakov. 22.11.2022 sme prednášku s touto tematikou zorganizovali aj pre rodičov žiakov. Pozvali sme odborníčku z OZ IPčko, ktoré je súčasťou Integrovaného záchranného systému, Asociácie liniek pomoci, Koalície pre deti Slovensko, Asociácie nízkoprahových programov pre deti a mládež a International Association for Suicide Prevention. Prednáška bola prezentovaná na vysokej úrovni a pre všetkých zúčastnených obohacujúca. Svedčí o tom aj spätná väzba od rodičov. Ďakujeme všetkým za bohatú účasť.
Mária Koplíková, zrš
Štyri ročné obdobia :)
Koncom minulého týždňa II.B
navštívila p. Eliška s programom "Štyri ročné obdobia".
Deti si hravou formou zopakovali ročné obdobia a spoločne vytvorili rituál, ako sa v prírode ročné obdobia striedajú.
Naši druháci si vyskúšali aké to je byť jedným ročným obdobím.
Už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu p. Elišky.
Starší čítajú mladším :)
Žiakov II.B minulý piatok navštívili žiaci z III.B, ktorí im ukázali aké dôležité je správne, rýchlo a najmä plynulo čítať.
Deťom sa rozprávka veľmi páčila a už teraz sa tešia na ďalšiu návštevu starších spolužiakov.
Aj takto budujeme pozitívny vzťah k čítaniu na prvom stupni.
Vesmírna výstava Cosmos
Mgr. Barbora Lešková Mgr. Martina Vargová Janka Miklášová
Detský zvierací ombudsman
V novembri nás opäť navštívili členky s iniciatívy Zvieracieho ombudsmana. Tentokrát so žiakmi 6.A a 6.C besedovali o správnej starostlivosti o zvieratá, o zásadách chovu z morálneho a právneho hľadiska. Cieľom bolo prebudiť v deťoch empatiu a lásku k zvieratám. Motto besedy: Zviera je živý tvor, ktorý má city. Akcia prebiehala v príjemnej atmosfére, ktorá bola milo doplnená prítomnosťou živého psíka. Spoločne veríme, že toto vzdelávanie detí pomôže k zmierneniu zanedbávania a týrania zviera. Deti na pamiatku dostali diplomy a odznaky, ktoré im budú akciu pripomínať. Lektorkám ďakujeme.
08.11.2022
V stredu 9.novembra 2022 sa na našej škole uskutočnili dve zaujímavé prednášky pracovníkov štátnej ochrany prírody SR zo Správy CHKO Dunajské luhy.
Siedmaci sa dozvedeli čo je to CITES, ako je nebezpečné obchodovanie s ohrozenými druhmi, ktoré druhy sú najviac ohrozené, ale aj ako ľahko sa môžeme dostať do problémov pri kúpe suvenírov na dovolenke.
Deviataci sa dozvedeli viac o práci profesionálnych ochranárov ako sú zoológovia, botanici, dendrológovia či strážcovia prírody. V budúcnosti by už mali vedieť kto sa stará o hendikepované živočíchy a čo robiť ak také nájdeme v prírode.
Prednášajúcim ďakujeme.
Šľahačková princezná v divadle Nová scéna
ŠKD - Ples čarodejníc
Testovanie pohybových predpokladov 1. a 3. ročník
5.A - výsadba Krokusov
Projekt Krokus je určený pre jednotlivé triedy základných a stredných škôl a jeho cieľom je pripomienka približne jeden a pol milióna detí, ktoré sa stali obeťami holokaustu. Na počesť ich pamiatky žiaci a študenti sadia cibuľky žltých krokusov (do kvetináčov alebo priamo na školskom dvore), ktoré kvitnú približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli (nielen) deti nútené počas obdobia nacistických perzekúcií nosiť. Hlavným cieľom projektu je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti, a tým prispieť k prevencii xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu.
Návšteva planetária v Hlohovci, trieda 4.C
“Ako bývali Slovania”
tvorivá hodina v 4.C
Učili sme sa aj prácu v skupine a svoju prácu v skupine vyhodnotiť.
Navšteva MsU Ružinov
13.10.2022 sme my tretiaci boli na vlastivednej navšteve MsU Ružinov.
BIELA PASTELKA
Dňa 23.9.2022 prebehla na Slovensku zbierka pre ľudí so zrakovým postihnutím Biela pastelka, ktorej organizátorom je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Jej výnos slúži na pomoc slabozrakým ľuďom začleniť sa do bežného života. Do zbierky sa zapojila aj naša škola. Počas vyučovacích hodín prebehli aktivity, pri ktorých si žiaci vyskúšali, aké náročné je robiť každodenné činnosti pre ľudí bez zraku.
Žiaci a učitelia našej školy prispeli sumou 689,96 €. Všetkým, ktorí sa zúčastnili zbierky ďakujeme!


Žiaci 5.C na výstave BAB - Bienále animácie Bratislava
5.A a 5.B na návšteve zámku Schloss Hof
Naši ôsmaci na Vedeckom veľtrhu
ŠvP (cyklistika, plávanie) Štúrovo 7.A, 7.B
Fotosúťaž ŠvP Štúrovo, 7.A,B
Príbeh výnimočnej kráľovnej.
Svet obletela mimoriadne smutná správa. A to, že kráľovná Alžbeta II., ktorá bola najdlhšie vládnucim panovníkom britskej monarchie, zomrela. Na večnosť odišla vo veku 96 rokov s tým, že do poslednej chvíle si plnila svoje pracovné povinnosti. Dnešné hodiny dejepisu sme teda venovali jej pamiatke a žiakom sme priblížili životný príbeh tejto jedinečnej osobnosti.
Prvý deň v škole
Denný tábor - 6.7.2022 " Eko Park Piešťany "
Denný tábor -4.7.2022 "Rafting, prvá pomoc"
Prvý deň prázdnin "3D LAND "
Vláčik "Prešporáčik" 1.A, 1.B, 1.C, 2.C
Rozlúčkový turnaj s deviatakmi v ringu
Zo Štúrova ako na skok do Ostrihomu a Visegrádu, fotosúťaž
ŠvP Štúrovo, 8.A, 8.B
Jánska noc
Spoznávanie Ružinova
V tomto týždni sme so žiakmi deviateho ročníka absolvovali ďalšiu etapu spoznávania Ružinova. Dnes sme sa pristavili pri kubistickom evanjelickom kostole v Prievoze, pri funkcionalistickej budove starej radnice, v parčíku oproti sme sa dozvedeli niečo zo života Antona Srholca a napokon sme si oddýchli v tieni pri fontáne Vodná ruža (Lopatková fontána).
Čítajme si...
Po dvojročnej (pandemickej) prestávke sme sa opäť mohli aktívne zapojiť do podujatia "Čítajme si...". V tomto školskom roku sa uskutočnil už 13. ročník medzi deťmi obľúbeného podujatia, ktorého cieľom je zapojenie čo najväčšieho počtu detí do čítania a motivovať ich k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižnice. Počet zapojených detí za celé Slovensko bude zverejnený na stránke Linky detskej istoty. Bude nás aspoň toľko ako v minulosti? Či dokonca viac?
Spielerisches Deutsch im Schatten
Počas horúcich júnových dní využívame príjemný chládok krásne upraveného átria, aby sme sa nemeckému jazyku venovali trochu inak - hravo. Aj veľkí sa radi hrajú!
Koncoročný triedny výlet - 9.B
Prednáška: “Je tenisová loptička plochá ?”
9.A a 9.B sa zúčastnili prednášky “Je tenisová loptička plochá ?” - kritické myslenie v Mestskej knižnici. Odtiaľ sa presunuli do Starého mesta. Pozreli si Dom sv. Martina, kade prechádza poludník.
ŠVP Štúrovo - 7. ročník, 8.A
Zo Štúrova ako na skok do Budapešti
Street art na stenách našej školy
MDD
Návšteva budúcich prváčikov.
Koncertné predstavenie "Cyklus Hudobná akadémia" 3.B trieda
Návšteva koncertu vážnej hudby nie je tradičné, no aj k takému je deti potrebné viesť. Učí deti ako sa pekne obliecť, ako sa správať, vyjadrovať sa, ale hlavne ide o emóciu, ktorú nám hudobníci prostredníctvom hudby odovzdávajú. Tak to bolo aj v našom prípade. 3.6.2022 o 10:30 hod. sme začali našu cestu plnú zážitkov najskôr v autobuse MHD, neskôr električkou, pokiaľ sme sa dostali zo školy k Slovenskej filharmónií. Slovenský komorný orchester pod umeleckým vedením Ewalda Danela pripravil Cyklus Hudobná akadémia k sviatku Medzinárodného dňa detí. Oslávili sme ho ešte raz hudbou. K dobrej oslave patrí aj tanec - preto v programe zneli tanečné skladby. Moderátor Martin Vanek uvádzal celý program a hľadal v publiku niekoho, kto by mu s tancom pomohol. Preto na javisku sme videli aj rovesníkov, ktorí sa snažili zapojiť do tancovania. Úvod patril hajdúchom od skladateľa Vladimíra Godára zo zbierky Melodiarium. Bola to zvučka obľúbeného animovaného seriálu o zbojníkovi Jurošíkovi. Prierezom tanečných skladieb ako valčík, polka, čardáš sme sa dostali k záveru programu k tangu ako jednému z najslávnejších partnerských tancov, pre ktorý je vášnivý prejav tanečníkov, improvizácie a dojemná hudba. Vypočuli sme si skladbu od Carlosa Gadera pod názvom Por una cabezam a slovenské tango Rodný môj kraj od Gejzu Dusíka. Tanečníci Karol Brüll spolu s Viktoriou Bolender nás veru poriadne roztancovali v rytme najznámejších spoločenských tancov. Na koniec sme sa odfotili na pódiu s moderátorom Martinom Vanekom. Zanechalo to v nás veľký umelecký zážitok !
Mgr. Ingrit Őlschlägerová a Mgr. Barbora Lešková
Exkurzia do Papierničky PETRUS - 1.B, 1.C
Zber jahôd 1.B,C
Deviataci na prechádzke
Deviataci pokračujú vo svojom putovaní a objavujú ďalšie zaujímavé miesta v Ružinove. Dnes sme sa poprechádzali po Parku Andreja Hlinku, oprášili a doplnili sme si svoje vedomosti z dejepisu, obdivovali sme pestrosť a vône "mestskej prírody" (záhony ruží, lipy...), neodmietli sme ani pozvanie na zmrzlinu. Ďakujeme! A napokon sme sa uchýlili do chládku v okolí Mozaikovej fontány, o ktorej existencii mnohí z nás ani netušili.
Netradičné MDD v Povodí Dunaja
Netradičné MDD v Povodí Dunaja, komunitná záhrada 1.A Naša pani predsedkyňa p. Vargová v spolupráci rodičov a triednej učiteľky Mgr. Romanovej a pani vychovávateľky Janky Miklášovej pripravili deťom z 1.A netradičné MDD. MDD sa konalo v komunitnej záhrade v Povodí Dunaja. Rodičia deťom pripravili perfektné súťaže, chutnú opekačku a hľadanie pokladu. Deti zaspievali s Jankou rôzne piesne. Doprovod bola harmonika. Všetci sme si užili zábavné popoludnie i podvečer.
P.Vargová, P.Kováčová, triedna Mgr. S. Romanová, p.Miklášová a kolektív rodičov
Deviataci v okolí školy
Deviataci sa navzájom informujú o zaujímavých stavbách a objektoch v blízkom okolí školy. Spájame potrebné (odborný výklad, prezentačné zručnosti, práca s informáciami) s praktickým a užitočným (zážitkové učenie priamo na mieste, pohyb a pobyt na vzduchu, rovesnícke vyučovanie). Už sme si boli pozrieť obnovenú budovu Požiarnej zbrojnice na Mierovej ulici, Kostol sv. Vincenta de Paul na Tomášikovej. Kam pôjdeme nabudúce? Možno z nás budú turistickí sprievodcovia. A keby sme sa nimi nestali, aspoň vieme, kde žijeme, bližšie spoznávame objekty, okolo ktorých denne chodíme, učíme sa hľadať to, čo na prvý pohľad nevidieť.
Jelka a v Kráľovej pri Senci.
Dnes sa žiaci 2.A triedy zúčastnili exkurzií v Jelke a v Kráľovej pri
Senci. Pozreli si vodný kolový mlyn , ktorý sa nachádza na brehu Malého
Dunaja. Mali možnosť počuť zvuk pusteného mlyna a vidieť jeho pohyb,
ktorý je síce dnes poháňaný elektrinou, ale stále je funkčný. Prezreli
si mlyn z vnútra. V areáli mali možnosť vidieť rôzne poľnohospodárske
stroje zachované z dávnych čias. Samozrejme , nemohlo chýbať ani
občerstvenie . Počasie bolo krásne, a tak sme sa občerstvili pod holým
nebom.Odtiaľ sme sa presunuli do múzea včelárstva, kde si deti utvrdili a
rozšírili poznatky o včielkach.
Tr. uč. Mgr. Andrea Városiová
MDD v 3.B
Prvý jún je známy
Medzinárodným dňom detí. Preto sme sa aj my s 3.B triedou vybrali ho
hosláviť do zoologickej záhrady. Pani učiteľka Mgr. Ingrit Őlschlägerová
zabezpečila prednášku s názvom "Čo sa mihlo našim lesom".
Neoddeliteľnou súčasťou triedy je aj pani vychovávateľka Mgr. Barbora
Lešková.
Plní nadšenia
sme sa presunuli MHD do ZOO. Už pri vchode nás čakali dve lektorky ZOO,
ktoré nás sprevádzali zoologickou záhradou. Začali sme pri medveďoch.
Veľmi veľa sme sa dozvedeli, hlavne nás zaujala hibernácia - spánok
medveďa v zime. Ďalej nás zaujali vlky od alfa až po omega... zaujímavé
bolo si vypočuť príbeh o kapybare, o rakoch, o rôznych vtákoch... Zaujal
nás rys ostrovid - naša najväčšia mačkovitá šelma! Ale neskutočne
hlboký zážitok v nás ostane to, že pár hodín pred našim príchodom sa
narodil zubor. Vidieť ako sa mamka stará, aby ho uchránila, ako sa
snažila, aby sa malinké postavilo na nôžky v nás zanechalo obrovský
zážitok!
Mgr. Ingrit Őlschlägerová
Mgr. Barbora Lešková
Park Miniatúr v Podolí 1.A
25.5. sme mali celodenný výlet, ktorý sa nám vydaril...
Plavecký výcvik žiakov 1.ročníka
V týždni od 19. mája do 27. mája 2022 žiaci 1.ročníka absolvujú plavecký kurz. Koná sa v priestoroch plavárni Pasienky pod vedením skúsených inštruktorov plávania. Deti sú rozdelené do 4 družstiev a počas celého týždňa zlepšujú svoje plavecké zručnosti. Každý sa snaží a robí pokroky vlastným tempom. Najdôležitejšia je radosť detí z pobytu vo vode, čo je na ich tvárach aj vidieť. Malí plavci majú možnosť pokračovať v plaveckých kurzoch individuálne po skončení plaveckého výcviku.
Program MLB: Po stopách
Program bol pri Železnej studničke. Najprv sme sa s lektorom z Mestských lesov v Bratislave, pánom Nogom, rozprávali o tom, ktoré zvieratá tam žijú a aké majú otlačky končatín. Potom sme sa presunuli ku lesu a tam sme sa rozprávali o vtákoch, ako vyzerajú ich hniezda a následne sme si v skupinách vyskúšali hniezdo vytvoriť z materiálu, ktorý sme našli v okolí. Na ďalšom mieste nám lektor ukázal parohy srnca, jeleňa a daniela. Na poslednej zastávke sme rozpoznávali lesné zvieratá podľa trusu. Naučila som sa rozpoznávať zvieratá podľa stôp, dozvedela somsa, že kliešť je najnebezpečnejší v lese, že drozd plavý používa blato na upevnenie hniezda, že parohy sa zhadzujú a roky nie a spoznávať zvieratá podľa trusu. Všetko sa mi veľmi páčilo!
Barborka Soboličová, V.C
Bowling
Športovým zápolením sme budovali naše vzájomné vzťahy, tešili sa z úspechov druhých a prežívali radosť z pohybu a spolupatričnosti.
Projekt: Ideme hrať ping -pong
Environmentálne vyučovanie v 3.B
Minihádzanársky turnaj
Deň Zeme - EKOkonferencia 2022 v ZŠ Mierová
22. apríl - Deň Zeme - je od roku 1990 celosvetovo ekologicky motivovaný sviatok venovaný Zemi, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a rozvíjajúcu sa diskusiu o možných riešeniach zabrániť znečisteniu. Aj v našej škole sa už dlhšie venujeme tejto problematike. Prostredníctvom besied, návštevou filmových festivalov zameraných na ekológiu, separovaním, zakomponovaním environmentálnej výchovy ako prierezovej témy do vyučovacieho procesu, voľnočasovými aktivitami, povzbudzovaním zamestnancov a žiakov k výmene automobilovej dopravy do školy za pešiu, resp. bicyklom či kolobežkou... motivujeme zamestnancov, žiakov aj rodičov našej školy byť k našej Zemi priateľský.
Tento rok v našej škole ku Dňu Zeme OZ PLanet Lover v spolupráci s našimi žiakmi a učiteľmi zorganizovalo 1. ročník EKOkonferencie. Tento deň sme sa venovali dôležitým témam týkajúcich sa klimatickej zmeny - jednej z najťažších aktuálnych kríz, ktorým čelí naša planéta. Pozvaní hostia prednášali na témy, ktorým sa už dlhodobo venujú:
- OLYMPIZMUS A UDRŽATEĽNOSŤ - Danka Barteková, športovkyňa a olympionička
- POTRAVINOVÝ ODPAD - Zuzana Madajová, programová koordinátorka OZ Free Food
- PÔDA - Andrea Baginová, dobrovoľník CONSCIOUS PLANET
- Z MIEROVEJ DO AMSTERDAMU - Tamara Kaňuchová, bývala žiačka našej školy, venuje sa udržateľnosti.
Žiakom sa zaujímavé a pútavé rozprávanie hostí páčilo, mnohokrát ich nové informácie o stave našej planéty prekvapili a nemilo zaskočili.
Okrem prednášok bolo súčasťou aktivít sledovanie dokumentárneho filmu PLASTIC OCEAN, dokument o novinárovi a medzinárodnom tíme výskumníkov, ktorí spoločne preskúmali krehký stav oceánov. Okrem alarmujúcej pravde o plastovom znečistení však snímka ponúkla aj viaceré riešenia, ktoré môžu oceánom a najmä zvieratám v nich žijúcich výrazne pomôcť.
Veľmi zaujímavou časťou dňa boli praktické pokusy, kde si žiaci pod vedením učiteľov a starších žiakov vyskúšali, ako môžeme šetriť našu prírodu:
- ALTERNATÍVNE ZDROJE - Ing. Marián Marton
Pri tomto pokuse si žiaci pod vedením pána učiteľa prakticky ukázali, aká je spotreba elektrickej energie pri 3 rôznych žiarovkách a koľko by zaplatili za rok za žiarovku v ich izbe. Ďalším pokusom chcel pán učiteľ žiakom priblížiť, ako vieme využiť slnečnú energiu na výrobu elektrickej energie. Ukázal im systém Fotovoltaický panel + menič, ktorý nám zapožičala firma Solárny Dom s.r.o Trnava. V ďalších ukážkach žiakom priblížil možnosti využitia a premeny energie, napríklad Dynamo, ako koncentrovať slnečnú energiu cez zrkadlá, Van der graafov generator ...
- PÔDA - RNDr. Erika Piovarčiová
Úvodom aktivity sa žiaci oboznámili so základným pojmami: pôda, pôdotvorný proces, pôdne typy, pôdne druhy, vlastnosti pôdy, úrodnosť pôdy. Následne v skupinách zisťovali pôdny druh, pH, obsah uhličitanov a dusičnanov pridelenej pôdnej vzorky, aké pôdy sa nachádzajú v Bratislavskom kraji a okrese Bratislava II, ktoré živočíchy žijú v pôde. Svoje zistenia prezentovali spolužiakom.
- EKOLOGICKÉ ČISTENIE domácich spotrebičov - Ing. Monika Kulíková
Chemikálie alebo mäkká chémia? To bolo hlavným mottom pokusov pani učiteľky chémie. Ekologické čistenie je alternatívnou cestou k zlepšeniu zdravia. Prospešné je aj vtedy, ak máme v domácnosti napr. alergikov, pri ktorých používanie prostriedkov na báze chémie môže ochorenia zhoršiť. Veľa chemických prípravkov obsahuje farbivá a nachádzajú sa v nich aj sulfáty - čo sú soli, ktoré znečisťujú vodné toky.
Naše babičky, prababičky vedeli svoju domácnosť vyčistiť bez používania chemických prostriedkov.
Najúčinnejšími pomocníkmi pri ekologickom čistení sú ocot, sóda bicarbóna, citrón, usadenina z kávy či Coca cola.
Používaním týchto prírodných látok chránime nielen životné prostredie, ale aj finančne ušetríme v našej domácnosti.
Pre zaujímavosť si vyskúšajte doma, čo si mohli vyskúšať žiaci v našej škole:
Octom vieme výborne vyčistiť a odstrániť vodný kameň v rýchlovarnej kanvici, ale aj účinne nám dokáže likvidovať zápachy a mikróby.
Citrón Vám očistí digestor, škvrny v dreze, ale aj na oblečení. Môžete si pripraviť zmiešaním citrónovej šťavy a vody roztok 1:1, ktorým prevoniate svoju domácnosť. Citrusy bielia, odstraňujú nečistoty a voňajú. Vedeli ste, že usadeninu z kávy nemusíte vyhodiť? Stačí ju vložiť do otvorenej nádoby do chladničky, mrazničky a poslúži na odstránenie zápachu. Vyčistíte s ňou aj pripálený hrniec. Popísaný odev fixkou, či popísané steny vyčistíte pastou zo sódy. Sóda bicarbóna si dokáže poradiť so špinavou rúrou na pečenie. Vyčistíte s ňou aj mikrovlnku, škvrny na žehličke. Na záver máme účinný tip, ako vyčistiť upchatý odtok. Stačí, keď nasypeme do odtoku kypriaci prášok do pečiva, prilejeme Coca colu, necháme pôsobiť. Coca colou očistíme aj usadeninu v šálke, škvrny od krvi, dokonca aj hrdzu.
- UHLÍKOVÁ STOPA - žiaci VIII. ročníka
Na úvod starší spolužiaci viedli so žiakmi rozhovor, čo potrebujú k životu, ako často nakupujú, kam cestujú,... Vysvetlili si pojem "ekologická stopa" - čo je metóda merajúca vplyv ľudských aktivít na planétu Zem. Neskôr si v skupinách zisťovali z obalov potravín krajinu pôvodu, vyhľadali krajinu na mape a vypočítali, akú vzdialenosť musela prekonať, kým sa dostala na náš stôl. Spoločne potom hľadali "najväčšiu cestovateľku". Práca s internetom: https://www.ekostopa.sk/ - krátkym dotazníkom zistili vlastnú ekologickú stopu.
Motto roku 2022 znie - Investujme do našej planéty! Môžeme prispieť aj my? Stačí pár jednoduchých zmien: obmedzme používanie plastov, šetrime vodou, kupujme lokálne potraviny, používajme prírodné hnojivá, zapájajme sa do dobrovoľníckych činností... Nečakajme na ďalší Deň Zeme, začnime dnes a veďme k úcte a láske k našej planéte aj svojich najbližších, urobme si z týchto aktivít malé, ale trvalé zvyky! Veríme, že sme touto aktivitou - EKOkonferenciou motivovali našich žiakov a prostredníctvom nich ďalších ľudí z ich okolia, ktorí ešte váhali.
Mgr. Mária Koplíková. zrš ZŠ Mierová 46, Ba