Zdravo, chutne, pekne !

Zdravo, chutne, pekne !

- je názov projektu, ktorý budeme realizovať počas nového školského roka 2023/24 so žiakmi siedmeho ročníka. Tento projekt sa uskutoční vďaka podpore Nadačného fondu Kaufland v rámci grantového programu pre základné školy "HRAVO o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom" s finančnou podporou vo výške 400 €. Žiaci sa môžu tešiť na viaceré zaujímavé akcie ako besedu s odborníkom na výživu, exkurziu za zdravými potravinami, hľadanie a skúšanie nových receptov na jednoduché a pritom zdravé a chutné jedlá. O tom, ako sa nám darí, vás budeme priebežne informovať.

RNDr. Erika Piovarčiová


 Piatok, 29.9.2023 začali žiaci 7.C overovať recepty. Začali kokosovo arašidovými guľkami a melónovou pizzou. Táto aktivita sa uskutočnila vďaka podpore Nadačného fondu Kaufland.


Projekt Zdravo, chutne, pekne! pokračuje ...

V stredu, 27.09.2023 sme mali zaujímavú akciu. Na prednášku k nám prišla pani Anita Paulovská, ktorá je trénerkou a dlhodobou športovkyňou. Hovorila nám o zdravom stravovaní, ktoré by malo byť praktické, cenovo dostupné a malo by nám chutiť. Všetko jedlo môže byť zdravé, ale v rozumnom množstve. Plnohodnotné jedlá sú tie, ktoré obsahujú bielkoviny, cukry, vitamíny ale aj zdravé tuky. Ukázala nám stránky, kde sú kalkulačky, ktoré nám vypočítajú podľa váhy, hmotnosti a záťaže koľko jednotlivých živín máme za deň zjesť. Ďalšia kalkulačka vie vypočítať, koľko základných živín je v konkrétnej potravine. Bolo to zaujímavé.

Zdravé stravovanie neznamená, že budeme jesť len niektoré jedlá. Ak sa chceme zdravo stravovať, mali by sme jesť všetko vo vhodnom množstve.

Prednášajúcej ďakujem!

Žiaci siedmeho ročníka

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka podpore Nadačného fondu Kaufland.

Dotazník – Výsledky

V rámci projektu Zdravo, chutne, pekne! sme zisťovali stravovacie návyky žiakov našej školy. Prieskum prebiehal v termíne 6.9. – 17.9.2023 prostredníctvom elektronického dotazníka, zúčastnilo sa ho 174 žiakov druhého stupňa našej školy.

Z odpovedí sme zistili, že 57 % odpovedaných jedáva minimálne 5 krát za deň. Najčastejšie na obed (96%) potom večeru (94%). Desiatu má 73% opýtaných a najmenej, 38% , jeme na olovrant. Raňajkuje 78% spolužiakov a neraňajkuje vôbec 9%.

Ovocie nejedáva 3,5 % spolužiakov a zeleninu 7,5 % zato 70% obľubuje sladké nápoje, ktoré pije každý deň alebo aspoň 2-3 krát za týždeň.

Z prieskumu sme zistili, že so stravovacími návykmi to medzi našimi spolužiakmi nie je až také zlé. Napriek tomu sa pokúsime zvýšiť ich konzumáciu ovocia a zeleniny a ponúkneme im zaujímavé typy.

Žiaci siedmeho ročníka.